Η βιβλιοθήκη του σχολείου μας

Η Σχολική Βιβλιοθήκη βρίσκεται στον πρώτο όροφο του κτιρίου. Είναι μια μεγάλη αίθουσα με ξύλινα ράφια για τα βιβλία της και ξύλινα τραπέζια με πολλές καρέκλες. Είναι μια ευάερη και ευήλια αίθουσα, με πίνακες,  υπολογιστή, τηλεόραση, οθόνη προβολής  και μόνιμα εγκαταστημένο προβολικό μηχάνημα. Μπορεί να χρησιμεύσει και ως αίθουσα διδασκαλίας για ένα ερευνητικό μάθημα ή ένα μάθημα με οπτικοακουστικό υλικό. Διαθέτει 840 τίτλους και λειτουργεί ως δανειστική.

Επί σειρά ετών υπεύθυνη της βιβλιοθήκης ήταν η  κ. Παντελίδου Πολυξένη, καθηγήτρια Αγγλικών, συνταξιούχος πια, η οποία την οργάνωσε με μεράκι, αφιερώνοντας πολλές εξωδιδακτικές ώρες εργασίας. Κάθε χρόνο εμπλουτίζεται με νέους τίτλους είτε από δωρεές είτε από αγορά εκ μέρους του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Ως Υπεύθυνη βιβλιοθήκης ορίστηκε με απόφαση του συλλόγου καθηγητών η κ. Βαρδάκα Ελισάβετ, Φιλόλογος. Η κ. Βαρδάκα έχει πολυετή εμπειρία στις σχολικές βιβλιοθήκες, γιατί εργάστηκε ως υπεύθυνη  σε βιβλιοθήκες του προγράμματος ΕΠΕΑΕΚ και διαθέτει πιστοποιημένη σχετική επιμόρφωση.

Σε προηγούμενες σχολικές χρονιές  μαθητές  δανείστηκαν  βιβλία από τη συλλογή της σχολικής βιβλιοθήκης  τα οποία είχαν επιλέξει  είτε ως μια δημιουργική απασχόληση στον  ελεύθερο χρόνο τους είτε ως αντικείμενα μελέτης  για  σχολικές εργασίες παρουσιάσεων στο  πλαίσιο των μαθημάτων των Αγγλικών, της Ιστορίας και της Λογοτεχνίας.

Λειτουργεί καθημερινά.

Βαρδάκα Ε. για την ιστοσελίδα του σχολείου