eTwinning - επιμέλεια Παντελίδου Π. - σχ.έτος 2013-14

To eTwinning είναι μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που παρέχοντας την κατάλληλη υποδομή (διαδικτυακά εργαλεία και υπηρεσίες, γενικότερη υποστήριξη) στοχεύει   στην υλοποίηση συνεργασιών  μέσω  των Νέων Τεχνολογιών  Πληροφορικής και Επικοινωνίας μεταξύ των σχολείων  της Ευρώπης.  Έτσι, οι εκπαιδευτικοί που είναι γραμμένοι στη δράση eTwinning μπορούν να συνεργαστούν με συναδέλφους τους από άλλες ευρωπαϊκές χώρες για να αναπτύξουν εκπαιδευτικά προγράμματα σε οποιαδήποτε θεματική  οι ίδιοι επιλέξουν. Είναι  αναγκαίο να συνεργαστούν τουλάχιστον δύο εκπαιδευτικοί από δύο διαφορετικές χώρες.  Οι εκπαιδευτικοί που είναι εγγεγραμμένοι στη δράση eTwinning  μπορούν να επικοινωνήσουν, να μοιραστούν εκπαιδευτικό υλικό και να συνεργαστούν μέσω της eTwinning πλατφόρμας.

Εμείς, ως ομάδα του 2ου Γυμνασίου Περαίας, συνεργαστήκαμε με ένα σχολείο της Ιταλίας με θέμα το νερό.

Οι παρακάτω εργασίες αποτελούν κάποιες από τις παρουσιάσεις  που έγιναν και έχουν αναρτηθεί στην αντίστοιχη ιστοσελίδα  του προγράμματος

Σχολική χρονιά : 2013-2014

Υπεύθυνη της ομάδας : Παντελίδου Πολυξένη, καθηγήτρια Αγγλικών