Ο εορτασμός της Σημαίας 2020

Η παραμονή της 28ης Οκτωβρίου ήταν, είναι και θα είναι μια από τις πιο σημαντικές ημέρες της σχολικής χρονιάς. Είναι η μέρα που γιορτάζουμε τη Σημαία μας, ορίζουμε τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες του σχολείου, βραβεύουμε τους αριστούχους της προηγούμενης χρονιάς και πραγματοποιούμε εορταστική εκδήλωση για την επέτειο του ΟΧΙ. Μόνο που φέτος η πραγματοποίηση της γιορτής, λόγω κορωνοϊού covid 19, πραγματοποιήθηκε με τα δέοντα μέτρα και προφυλάξεις.

Πιο συγκεκριμένα, σήμερα Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 στις 9.00΄ π.μ. συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα «Σοφία Βέμπο» ο σημαιοφόρος, μαθητής της Γ΄ τάξης, Οικονομίδης Χρήστος, οι παραστάτες, και οι βραβευθέντες μαθητές και μαθήτριες για τον εορτασμό της Σημαίας, όπου έγινε έπαρση της σημαίας υπό το άκουσμα του Εθνικού Ύμνου. Ακολούθησε η γνωστοποίηση των ονομάτων των παραστατών και η εκπαιδευτικός κα Φιλίππου Αικατερίνη ανέγνωσε τα ονόματα των αριστούχων της σχολικής χρονιάς 2019-20. Παράλληλα, σε κάθε τμήμα χωριστά οι μαθητές γιόρταζαν την επέτειο του ΟΧΙ.

Επιμέλεια: Ταχτσίδης Κων/νος